آخرین مطالب

افزایش قیمت مرغ زنده به ۱۷ هزار و ۱۰۰ تومان و برای مصرف کننده ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان

پنج شنبه دوازدهم فروردین            ۲۰:۱۱

کاج پرس:

جافر، رئیس هیات مدیره اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی در تماس با خبرنگار کاج پرس با اعلام قیمت مصوب جدید ۱۷ هزار و ۱۰۰ تومان برای مرغ زنده و هر کیلو ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان گوشت مرغ برای مصرف کننده گفت: با تلاش تشکل های مرغداری، کارشناسان واقع بین، مساعی رسانه های تخصصی بخش کشاورزی و دامپروری در ارائه تحلیل های درست و نقد وضع نامطلوب عرضه ،آشفتگی بازار و بازرگانی و همچنین حمایت های جدی وزیر جهاد کشاورزی، بالاخره قرار شد گوشت مرغ، بر اساس تصمیم ستاد ساماندهی مرغ کشور، با افزایش ۴ هزار و ۵۰۰ تومانی از قیمت مصوب پیشین یعنی ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان به رقم ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان برای مصرف کننده افزایش یابد.

رئیس هیات مدیره اتحادیه سراسری مرغداران کشور و مدیرعامل اتحادیه مرغداران استان گلستان با تشریح فعالیت های اتحادیه گوشتی گفت: این اتحادیه به همراه اتحادیه های استانی و تعاونی های شهرستانی در تعاملی توام با استدلال های کارشناسانه و در یک حرکت سازمان یافته سراسری دولت را متقاعد کردند برای بقای تولید و پایان دادن به آشفتگی بازار، قیمت ها را به نفع مصرف کنندگان و تولید افزایش دهد تا نقش های آشکار و پنهان واسطه ها کاهش یابد، بازار متعادل و مردم با مراجعه به واحدهای صنفی در سراسر کشور به ویژه استان های پر جمعیت بتوانند به این ماده پروتئینی پر مصرف دسترسی داشته باشند.

جافر گفت: مرغداران به هیچ وجه خواستار افزایش غیرمنطقی گوشت مرغ برای مصرف کنندگان نیستند ولی واقعیت این است که در شرایط تورمی کنونی و هزینه های سربار، ستاد ساماندهی تولید گوشت مرغ مرکب از نمایندگانی از جمله قوه قضاییه و وزارت صمت و با ریاست وزیر جهاد کشاورزی در آخرین جلسه خود با اتکا بر ارزیابی های کارشناسان و ضمن مشورت با مدیران تشکل ها به این نتیجه رسیدند که افزایش قیمت مرغ می تواند یکی از راه حل های موثر برای مقابله با آشفتگی بازار و چالش به وجود آمده باشد.

رئیس هیات مدیره اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی به خبرنگار کاج پرس گفت: بر این اساس، قیمت مرغ منجمد درب سرد خانه کیلویی ۱۸ هزار و ۸۰۰ تومان، قیمت مرغ منجمد برای مصرف‌کننده کیلویی ۱۹ هزار و ۸۰۰ تومان، قیمت مرغ زنده درب کشتارگاه کیلویی ۱۷ هزار و ۱۰۰ تومان، قیمت مرغ آماده طبخ در میدان بهمن کیلویی ۲۳ هزار و ۳۰۰ تومان و قیمت مرغ آماده طبخ برای مصرف کننده کیلویی ۲۴هزار و ۹۰۰ تومان تعیین شد.

از جافر سوال می کنم: آیا می توان امیدوار بود که در آستانه ماه مبارک رمضان، دسترسی به گوشت مرغ برای مصرف کنندگان با همین قیمت افزایش یافته، راحت تر باشد و با کمبود مواجه نشویم؟ می گوید: ما هم امیدواریم که این اتفاق در سراسر کشور رخ دهد و مردم به راحتی بتوانند هر مقدار که می خواهند خریداری کنند و مشکلی در این زمینه وجود نداشته باشد.

درخواست از کلیه اتحادیه ها و تعاونی های مرغداری برای همکاری

تقاضا داریم که اعضای تحت پوشش اتحادیه سراسری اعم از اتحادیه های استانی و تعاونی های شهرستانی تمامی مساعی خود را برای تحقق این طرح انجام دهند و همکاری لازم را با عرضه مرغ زنده به کشتارگاه ها و بدون نیاز به حضور تعزیرات با این مصوبه داشته باشند.

کمبود جوجه ریزی و مشکلات احتمالی گوشت مرغ در ماه مبارک رمضان

از جافر سوال می کنم: شنیده می شود که برای ماه مبارک رمضان میزان جوجه ریزی حدود ۱۰۳ میلیون قطعه است و با توجه به تلفات اجتناب ناپذیر، این تعداد ممکن است به زیر ۹۵ میلیون کاهش یابد؛ این وضعیت باز هم کمبود و یا کمیانی و نایابی گوشت مرغ را به رغم قیمت جدید دامن نمی زند؟ وی می گوید: باید تلاش کرد که مشکلی در این زمینه و از جانب مرغداران گوشتی فراهم نشود.

قیمت ۱۹ هزار و ۱۰۰ تومان برای هر کیلو مرغ زنده

از رئیس هیات مدیره اتحادیه سراسری سوال می کنم: عده ای از کارشناسان با ارزیابی دقیق اقتصادی و محاسبه نرخ تورم، قیمت مرغ زنده را بالاتر از ۱۹ هزار و ۱۰۰ تومان ارزیابی کرده اند، نظر شما چیست؟ می گوید: همین قدر بگویم که جناب وزیر جهاد کشاورزی در آخرین جلسه ستاد ساماندهی تمامی مساعی خود را به نفع تولید به کار برده است، لذا قیمت منطقی – و البته نه مطلوب – همین رقم ۱۷ هزار و ۱۰۰ تومان است زیرا باید به قدرت خرید مردم هم توجه کرد. مرغداران نیز باید با رعایت اصول پرورش، ضریب بهروری و تولید خود را افزایش دهند.

کارگروهی متشکل از تمامی بخش ها از جمله مرغداران استان ها

به گزارش کاج پرس، مقرر شده سریعا در هر استان کارگروهی متشکل از معاونت امور دام، شرکت پشتیبانی امور دام، دامپزشکی و اتحادیه مرغداران هر استان، مستقل و خارج از سیستم بازارگاه به صورت دستی سهمیه مازاد دان مرغدارانی که بیش از ۴۵ روز و به ناگزیر تا ۵۰ روز مرغ های خود را به کشتارگاه اعزام نکرده اند تأمین و به این گروه از واحدهای مرغداری تحویل گردد.

برخورد جدی با تعزیرات با نقض این مصوبه

همچنین به گزارش کاج پرس، در آخرین جلسه ستاد ساماندهی مصوب گردید که همه نهادهای مرتبط از جمله وزارت صمت و اتاق اصناف کشور ، برای اجرای دقیق این مصوبه همکاری کنند و تعزیرات با نظارت دقیق با هر گونه انحراف از این مصوبه برخورد قانونی انجام دهد.

https://kajpress.com/fa/%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%B4/3758-%D8%A7%D8%AE%D8%A8%D8%A7%D8%B1-%DA%A9%D8%B4%D8%A7%D9%88%D8%B1%D8%B2%DB%8C-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D9%82%DB%8C%D9%85%D8%AA-%D9%85%D8%B1%D8%BA-%D8%B2%D9%86%D8%AF%D9%87-%D8%A8%D9%87-17-%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%88-100-%D8%AA%D9%88%D9%85%D8%A7%D9%86-%D9%88-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%B5%D8%B1%D9%81-%DA%A9%D9%86%D9%86%D8%AF%D9%87-24-%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%88-900-%D8%AA%D9%88%D9%85%D8%A7%D9%86.html

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

معادله‌ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.